Tradice, ekologie a otevřenost

Školní zahrada

 

Proč zahrada u školy?

Je dobře známo, že okolní prostředí má na človeka značný vliv, zvlášte v předškolním a raném školním věku, kdy se formují základy osobnosti. Péče o zahradu a práce na záhoncích dětem umožňuje, aby se na vytváření svého prostředí samy podílely. Školní zahrada také poskytuje vynikající příležitost k pozorování přírody, k relaxaci, děti mohou provádět pěstitelské práce - seznámí se s květinami, semeny, sazenicemi... .

 

 

● Jak zahrada vypadá?


Zahrada je rozdělena na několik částí:

1. část vstupní - relaxační

U vstupu do zahrady nás přivítá malá zvonice, která slouží jen tak k zazvonění pro radost nebo na svolávání dětí. U ní je umístěna ZENová zahrádka, kterou udržují, zdobí ornamenty a kameny jak děti, tak i učitelky. Relaxační část zahrady působí velmi přívětivě. Kromě zelených porostů je v ní umístěn srub se zabudovaným zahradním krbem (zde je třeba ješte dokončit vnitřní interiér – podlahy, dveře a okno), dáleje tu brouzdalište s mlhovištem a kolem něho dřevěné osazení, které používáme k sezení, když si povídáme.
Vedle srubu je lesík. Tady mají děti tiché zákoutí pro svoje hry, nechybí tu ani krmítko a ptačí budka. Střecha srubu, zvonice i vstupní brány jsou pokryty šindelem.
Pergola porostlá zelení sloužila přes léto k posezení a k různým aktivitám – dnes je již odstraněna. Zahradní jezírko se skalkou skýtá možnost celoročního pozorování živočichu ve vodě a v okolí. V této části zahrady najdeme i bylinkovou spirálu. Z bylin, které tu děti poznávají a sbírají, vaříme čaj.

2. část rekreačně - sportovní


Zde najdeme lesní kout se vzrostlejšími stromy, především listnatými. Děti se je učí poznávat a také je využívají ke šplhání a houpání na laně. Vykácený sad byl nahrazen novým, kde jsou zastoupeny základní ovocné stromy. Děti na nich celoročne sledují změny, mají také možnost sledovat a zapojit se při jejich ošetřování. Pozorují, jak stromy rostou a sílí, co všechno potřebují. Sklizeň ovoce je vždy konzumována přímo na školní zahradě, kdy starší školáci i malé děti sbírají ovoce na zemi, nosí je učitelkám a ty je zrovna omývají, krájejí a děti papají a papají....
Hojně využívané je ohniště s posezením. Děti tu přes léto táboří a mohou tak pozorovat život na zahradě i v noci. V r. 2008 jsme dokoupili masivní sestavy z recyklovaného plastu – stoly a lavice, jeden z rodičů vyrobil venkovní tabuli, takže na zahradě probíhá také výuka žáků ZŠ ve „venkovní třídě“.
Umělý svah využíváme v zimě i v létě. Zatím se nestalo, že by za celou zimu nebyl sníh. Ať je jakékoliv roční období, využívá se hřiště, které je propojeno s jízdní dráhou se zpevněným povrchem, která vede po celém obvodu zahrady. Slouží jak pro jízdu na kolech, kolobežkách, tříkolkách, či kolečkových bruslích, tak i ke sportovním hrám.
Část plochy je vyčleněna pro školní pěstitelskou zahrádku, kde pěstujeme květiny a
zeleninu. Kolem zahrady je vysázený živý plot - habry, duby, smrky, buky. Velkou oblibu si u dětí získala vrbová chaloupka. Pro uspokojování stálé potřeby pohybu u dětí je na zahradě instalována dřevená sestava - průlezky, šplhadla, hrazda, houpačka. Tato část zahrady pokračuje za roh budovy, kde mají děti zastíněné pískovište, zahradní domek se zelenou střechou, skluzavkz a houpačku. Je zde také skalka.
Přes léto je zde instalovaný malý bazén. Pod okny ředitelny je pak další zákoutí – rovná plocha a na ní stůl na stolní tenis, který hrají především žáci ZŠ.

 

● Celoroční využití zahrady


Po celý rok je zahrada téměř každodenně využívána dětmi z mateřské i ze základní školy, o velké přestávce chodí děti ze základní školy s učitelkami na zahradu a velmi aktivně se zde zrelaxují. Odpoledne zahradu využívá školní družina.
Kromě bežných činností, které nám umožňuje vybavení a prostory zahrady, pořádáme spoustu dalších akcí. Mnohých se účastní děti i s rodiči. Namátkou uvádím: táboráky, grilování, noc ve škole (statší děti na zahradě), sportovní olympiády, vzdělávací programy... a již samozřejmostí je podzimní mlsání na zahradě, které je každoročně přizpůsobováno nějakému zahradnímu tématu – Vyrostla nám mrkev, Jablíčkový den, Jak chutná podzim, Dýňové tvoření... apod.

 

Přijďte se k nám podívat, jste zváni!


Vyhledávání

© 2009 Všechna práva vyhrazena.